Duyurular

İspanyol Matematik Derneği (RSME) ve  Kadın Matematikçiler Derneği (TKMD) arasında bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Türk Kadın Matematikçiler Derneği (TKMD) ve İspanyol Matematik Derneği (RSME) arasında bir ikili işbirliği anlaşması imzalandı.
RSME, TKMD üyelerine karşılıklı üyelik imkanı sunmaktadır.  (RSME yıllık üyelik ücretinden %50 indirimli ) Eğer RSME karşılıklı üyesi olmak istiyorsanız lütfen altintan@selcuk.edu.tr adresine bir e-posta ile başvurunuz. 
Bu anlaşma çerçevesinde, her iki dernek karşılıklı olarak düzenli yayınlarını paylaşmayı; herbir derneğin düzenlediği ilgili etkinliklerde karşı tarafa davet göndermeyi;  eğitim, araştırma ile ilgili problemlerin aşılması ve matematiğin yaygınlaştırılması ile ilgili çalışmalar yapmak için sürekli temas halinde olmayı;  
ortak toplantılar düzenlemeyi; ve iki ülke arasında araştırmacı ve lisansüstü öğrenci değişimlerini sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmeyi  taahhüt ettiler.
İkili işbirliğinin verimli çalışması için her iki dernek de birlikte çalışmalar yapan İspanyol ve Türk matematikçilerle ilgili bilgi toplamak istemektedir. Bu nedenle, TKMD, İspanyol matematikçiler ile ortak çalışan Türk matematikçilerden “Data on Spanish-Turkish Collaboration in Mathematics” başlıklı formu doldurmalarını rica etmektedir.
Bilgi formuna
linkini tıklayarak erişebilirsiniz. 
Desteğiniz için teşekkür ederiz. 

Dernek üyelerimizden Doç.Dr. Sinem Çelik Onaran 2016 yılı Tüba-Gebip ödülünü almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


ekinozman Doç.Dr. Ekin Özman 2016 yılı BAGEP ödülünü almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


Hitit Üniversitesi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ve TSO İl Kadın Girişimciler İcra kurulunun desteğiyle Çorum’da gerçekleştirilen 3. Kadın ve Bilim etkinliğimiz yerel basından da ilgi gördü.

CORUM_GAZETESI_20151110_6(1)KENT_HABER_20151110_6

Diğer bir haberi burada bulabilirsiniz.


 “Women in Numbers Europe-2” konferansı 25 Eylül – 2 Ekim 2016 tarihleri arasında, Nesin Matematik Köyünde yapılacaktır. Etkinliğin sayfası için tıklayınız.


 Cumhuriyet Üniversitesinin desteğiyle Sivas’ta gerçekleştirilen 2. Kadın Matematikçiler Derneği Çalıştayı yerel basından da ilgi gördü.

IMG-20150502-WA0005-1-1IMG-20150502-WA0004-1


Vehbi Koc Vakfi tarafindan insanlarin yasam kalitesinin artirilmasina katlida bulunan kisi ve kurumlari tesvik etmek amaciyla her yil sirasiyla kultur, egitim ve saglik alanlarinda verilen Vehbi Koc odulunun bu yilki sahibi Ali Nesin ve Matematik koyu projesi oldu.


indexODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. PARLAR Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından bilimsel çalışma ve araştırmalarıyla bilime uluslararası düzeyde önemli bir katkıda bulunmuş olan ya da bilimsel bulgularıyla ülkenin gelişmesine önemli bir yarar sağlamış olan yaşamakta olan bilim insanlarına verilen Bilim ödülünü Prof. Dr. Münevver Tezer’e verildi. Prof. Dr. Münevver Tezer’i bu başarısında dolayı tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.


Avrupa Kadın Matematikçiler Derneği Ekim Bülteninde Türkiye’deki kadın matematikçilerin durumu hakkında bir rapor yayınlamıştır. Raporda derneğimizin aktivitelerini içeren bir yazı da bulunmaktadır. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

ewm2
 


Fields Madalyası 4 yılda bir, dünya çapında önemli makaleler yayınlamış 40 yaşınn altındaki 2,3 ya da 4 matematikçiye verilmektedir. Matematik alanında verilen en prestijli ödüllerden biri sayılan bu ödülü almaya hak kazananlar 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Matematik Kongresinde açıklanmaktadır.13-21 Ağustos 2014 tarihleri arasında Seul’de düzenlenen kongrede 2014 Fields Madalyası sahipleri açıklanmıştır. Geometri ve Dinamik Sistemler alanlarına yaptığı katkılardan dolayı bu ödüle almaya hak kazanan Maryam Mirzakhani, 1936’dan beri verilen bu ödülü alan ilk kadın matematikçidir. Kendisini ve bu prestijli ödülü alan diğer matematikçileri kutlarız.