Duyurular

Dernek üyelerimizden Aynur Baki Gürsoy, 14.03.2018 tarihinde vefat etmiştir. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz.


Avrupalı Kadın Matematikçiler Toplantısı 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Graz, Avusturya’da yapılacaktır.  Toplantı ile ilgili detayları websitesinde bulabilirsiniz.


 Missori Üniversitesi’nin ilk kadın matematik profesörü olan Elvan Akın, Paris’te sergi ile tanıtılan 28 bilim kadını arasına girdi. Detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.


 Dünya Matematikçi Kadınlar Buluşması; (WM)^2, 31 Temmuz 2018 tarihinde ICM 2018 öncesi yapılacaktır.

Bilgi için websitesi :https://www.worldwomeninmaths.org/

Hem (WM)^2 hem ICM faaliyetlerine katılmak isteyenlerin,Open Arms  programını incelemelerini tavsiye ederiz.

http://www.icm2018.org/portal/en/open-arms-grants


Kariyerinin başında olan veya gelişmekte olan ülkelerde çalışan kadın matematikçi üyelerine EWM’den destek:

EWM her yıl, kariyerinin başında olan veya gelişmekte olan ülkelerde çalışan kadın matematikçi üyelerine, kendi alanlarında öne çıkan toplantılara katılması ve konuşma vermesi koşuluyla belli miktarlarda (400€’ya kadar) destek sağlayacaktır.

Başvuru için gerekli olan belgelerin contact@europeanwomeninmaths.org adresine gönderilmesi gerekmektedir. Gerekli belgeler şunlardır:

-Özgeçmiş, İngilizce

-Katılmak istenilen etkinliğin çalışmalarınızla ilgisini ve desteğe ihtiyacın gereğini anlatan kısa bir mektup; doktora öğrencileri için tez danışmanları tarafından hazırlanması beklenir.

-Sunumun özeti, varsa çalışmaya katılan kişilerin isimleri ve kurumları ile tahmini masraflar (yol ve/veya kalacak yer masrafları, kayıt parası).

Destek almaya hak kazananların, katılınan toplantıda EWM’i temsil etmesi beklenir. Özellikle EWM logosunu sunumlarında kullanmaları ve kendilerine gönderilecek EWM broşürlerini kayıt masasında sunmaları (organizatörlerden gerekli izni alıp) beklenir.


EWM üyelerine, TKMD etkinliklerine katılmak için kısmi destek:

European Women in Mathematics (EWM) grubuna üye olup aidatlarını düzenli ödeyenler, TKMD’nin yaptığı etkinliklere katılmak için kısmi destek talep edebilirler. EWM’e üye olmak için EWM üyelik adresini ziyaret edebilirsiniz. Yıllık EWM aidatlarınızı  EWM Türkiye koordinatörü Semra Pamuk’a, ODTÜ, verebilirsiniz. (pasemra@metu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.)


İspanyol Matematik Derneği (RSME) ve  Kadın Matematikçiler Derneği (TKMD) arasında bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Türk Kadın Matematikçiler Derneği (TKMD) ve İspanyol Matematik Derneği (RSME) arasında bir ikili işbirliği anlaşması imzalandı.
RSME, TKMD üyelerine karşılıklı üyelik imkanı sunmaktadır.  (RSME yıllık üyelik ücretinden %50 indirimli ) Eğer RSME karşılıklı üyesi olmak istiyorsanız lütfen altintan@selcuk.edu.tr adresine bir e-posta ile başvurunuz.
Bu anlaşma çerçevesinde, her iki dernek karşılıklı olarak düzenli yayınlarını paylaşmayı; herbir derneğin düzenlediği ilgili etkinliklerde karşı tarafa davet göndermeyi;  eğitim, araştırma ile ilgili problemlerin aşılması ve matematiğin yaygınlaştırılması ile ilgili çalışmalar yapmak için sürekli temas halinde olmayı;
ortak toplantılar düzenlemeyi; ve iki ülke arasında araştırmacı ve lisansüstü öğrenci değişimlerini sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmeyi  taahhüt ettiler.
İkili işbirliğinin verimli çalışması için her iki dernek de birlikte çalışmalar yapan İspanyol ve Türk matematikçilerle ilgili bilgi toplamak istemektedir. Bu nedenle, TKMD, İspanyol matematikçiler ile ortak çalışan Türk matematikçilerden “Data on Spanish-Turkish Collaboration in Mathematics” başlıklı formu doldurmalarını rica etmektedir.
Bilgi formuna
linkini tıklayarak erişebilirsiniz.
Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Dernek üyelerimizden Doç.Dr. Sinem Çelik Onaran 2016 yılı Tüba-Gebip ödülünü almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

 


ekinozman Doç.Dr. Ekin Özman 2016 yılı BAGEP ödülünü almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

 

 


Hitit Üniversitesi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ve TSO İl Kadın Girişimciler İcra kurulunun desteğiyle Çorum’da gerçekleştirilen 3. Kadın ve Bilim etkinliğimiz yerel basından da ilgi gördü.

CORUM_GAZETESI_20151110_6(1)KENT_HABER_20151110_6

Diğer bir haberi burada bulabilirsiniz.


 “Women in Numbers Europe-2” konferansı 25 Eylül – 2 Ekim 2016 tarihleri arasında, Nesin Matematik Köyünde yapılacaktır. Etkinliğin sayfası için tıklayınız.


 Cumhuriyet Üniversitesinin desteğiyle Sivas’ta gerçekleştirilen 2. Kadın Matematikçiler Derneği Çalıştayı yerel basından da ilgi gördü.

IMG-20150502-WA0005-1-1IMG-20150502-WA0004-1


Vehbi Koc Vakfi tarafindan insanlarin yasam kalitesinin artirilmasina katlida bulunan kisi ve kurumlari tesvik etmek amaciyla her yil sirasiyla kultur, egitim ve saglik alanlarinda verilen Vehbi Koc odulunun bu yilki sahibi Ali Nesin ve Matematik koyu projesi oldu.


indexODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. PARLAR Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından bilimsel çalışma ve araştırmalarıyla bilime uluslararası düzeyde önemli bir katkıda bulunmuş olan ya da bilimsel bulgularıyla ülkenin gelişmesine önemli bir yarar sağlamış olan yaşamakta olan bilim insanlarına verilen Bilim ödülünü Prof. Dr. Münevver Tezer’e verildi. Prof. Dr. Münevver Tezer’i bu başarısında dolayı tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.


Avrupa Kadın Matematikçiler Derneği Ekim Bülteninde Türkiye’deki kadın matematikçilerin durumu hakkında bir rapor yayınlamıştır. Raporda derneğimizin aktivitelerini içeren bir yazı da bulunmaktadır. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

ewm2
 


Fields Madalyası 4 yılda bir, dünya çapında önemli makaleler yayınlamış 40 yaşınn altındaki 2,3 ya da 4 matematikçiye verilmektedir. Matematik alanında verilen en prestijli ödüllerden biri sayılan bu ödülü almaya hak kazananlar 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Matematik Kongresinde açıklanmaktadır.13-21 Ağustos 2014 tarihleri arasında Seul’de düzenlenen kongrede 2014 Fields Madalyası sahipleri açıklanmıştır. Geometri ve Dinamik Sistemler alanlarına yaptığı katkılardan dolayı bu ödüle almaya hak kazanan Maryam Mirzakhani, 1936’dan beri verilen bu ödülü alan ilk kadın matematikçidir. Kendisini ve bu prestijli ödülü alan diğer matematikçileri kutlarız.