Duyurular

İspanyol Matematik Derneği (RSME) ve  Kadın Matematikçiler Derneği (TKMD) arasında bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşmanın amaçları arasında süreli yayınların değişimi, her bir dernek tarafından düzenlenen ilgili etkinliklere karşılıklı davet, eğitim, araştırma ve matematiğin yaygınlaştırılması ile ilgili sorunlara ortak çözüm önerileri getirilmesi için ortak çalışmalar yapılması, toplantılar düzenlenmesi ve her iki ülke arasındaki  araştırmacı ve hatta lisans öğrenci değiş tokuşu yer almaktadır.


Dernek üyelerimizden Doç.Dr. Sinem Çelik Onaran 2016 yılı Tüba-Gebip ödülünü almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


ekinozman Doç.Dr. Ekin Özman 2016 yılı BAGEP ödülünü almıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


Hitit Üniversitesi, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ve TSO İl Kadın Girişimciler İcra kurulunun desteğiyle Çorum’da gerçekleştirilen 3. Kadın ve Bilim etkinliğimiz yerel basından da ilgi gördü.

CORUM_GAZETESI_20151110_6(1)KENT_HABER_20151110_6

Diğer bir haberi burada bulabilirsiniz.


 “Women in Numbers Europe-2” konferansı 25 Eylül – 2 Ekim 2016 tarihleri arasında, Nesin Matematik Köyünde yapılacaktır. Etkinliğin sayfası için tıklayınız.


 Cumhuriyet Üniversitesinin desteğiyle Sivas’ta gerçekleştirilen 2. Kadın Matematikçiler Derneği Çalıştayı yerel basından da ilgi gördü.

IMG-20150502-WA0005-1-1IMG-20150502-WA0004-1


Vehbi Koc Vakfi tarafindan insanlarin yasam kalitesinin artirilmasina katlida bulunan kisi ve kurumlari tesvik etmek amaciyla her yil sirasiyla kultur, egitim ve saglik alanlarinda verilen Vehbi Koc odulunun bu yilki sahibi Ali Nesin ve Matematik koyu projesi oldu.


indexODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. PARLAR Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından bilimsel çalışma ve araştırmalarıyla bilime uluslararası düzeyde önemli bir katkıda bulunmuş olan ya da bilimsel bulgularıyla ülkenin gelişmesine önemli bir yarar sağlamış olan yaşamakta olan bilim insanlarına verilen Bilim ödülünü Prof. Dr. Münevver Tezer’e verildi. Prof. Dr. Münevver Tezer’i bu başarısında dolayı tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.


Avrupa Kadın Matematikçiler Derneği Ekim Bülteninde Türkiye’deki kadın matematikçilerin durumu hakkında bir rapor yayınlamıştır. Raporda derneğimizin aktivitelerini içeren bir yazı da bulunmaktadır. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

ewm2
 


Fields Madalyası 4 yılda bir, dünya çapında önemli makaleler yayınlamış 40 yaşınn altındaki 2,3 ya da 4 matematikçiye verilmektedir. Matematik alanında verilen en prestijli ödüllerden biri sayılan bu ödülü almaya hak kazananlar 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Matematik Kongresinde açıklanmaktadır.13-21 Ağustos 2014 tarihleri arasında Seul’de düzenlenen kongrede 2014 Fields Madalyası sahipleri açıklanmıştır. Geometri ve Dinamik Sistemler alanlarına yaptığı katkılardan dolayı bu ödüle almaya hak kazanan Maryam Mirzakhani, 1936’dan beri verilen bu ödülü alan ilk kadın matematikçidir. Kendisini ve bu prestijli ödülü alan diğer matematikçileri kutlarız.